Vítězstvím z posledních sil si to Zátopek pohnojil u manželky: Běž a inspiruj nějakou jinou!

24. červenec roku 1952 byl pro československou atletickou výpravu na olympijských hrách v Helsinkách mimořádně úspěšným dnem. Emil Zátopek zde potvrdil svou roli nejlepšího běžce světa v závodě na 5 kilometrů, novináři překřtěném na „závod století“, porazil po skvělém finiši všechny konkurenty. A aby toho nebylo málo: jeho manželka Dana jen pár minut poté hodila oštěpem 50,47 metru, což znamenalo zlatou medaili také. Je to unikátní případ, kdy dva manželé soutěžící v různých atletických disciplínách získali zlaté olympijské medaile tak krátce po sobě.